skip to Main Content
DNA Araştırmalarının Tarihçesi

DNA Araştırmalarının Tarihçesi

Geçmişten günümüze kadar DNA üzerinde pek çok araştırma yapıldı.Peki bu araştırmalar kimler tarafından yapıldı ? Hangi önemli isimler hangi konular üzerine gittiler ve hangi önemli keşiflere imza attılar?

Genetik araştırmanın tarihi, “Genetiğin babası” olarak da bilinen Avusturyalı bilim adamı Gregor Mendel ile başladı. Çalışmalarına 1857 yılında bitkiler üzerinde bir deney yaparak başladı ve genetik çalışma ilgisi bu sayede artmaya başladı.

 

Genetiğin Babası: Mendel

1843 yılında Roma Katolik Kilisesi rahibi olan Mendel, Viyana Üniversitesi’nde matematik eğitimi gördü.Daha sonrasında ise birçok bilimsel deney gerçekleştirdi.

Mendel deney yapmak üzere bezelyeleri tercih etmişti. Bunun sebebi ise,bezelyelerin yetiştirilmesinin kolay oluşu ve kısa zamanda çok sayıda döl vermesiydi.Bunun yanı sıra çeşitlerinin çok olması ve kendi kendine tozlaşabilecek bir çiçek yapısına sahip olması, deney için bezelyeleri muhteşem kılmıştı.

Mendel, yuvarlak ve buruşuk bezelyeleri çaprazladığında, F1 dölünün hepsinin yuvarlak tohumlu olduğunu gördü. F1’de kendini gösteren karaktere (yuvarlak tohum) dominant, gizli kalana(buruşuk tohum) resesif adını verdi. (F1 dölü : Bir çaprazlamadaki birinci generasyon ya da döle F1 dölü deniyor. Bunun sonucunda meydana gelen yeni döller de F2, F3. – şeklinde gösteriliyor.)

Mendel daha sonra F1 dölünü kendi aralarında çaprazlayarak (kendileştirme) F2 dölünü elde etti. Çıkan sonuca göre,F2 dölünde oluşan tohumların yaklaşık ¾’ü yuvarlak, ¼’ü buruşuk tohumluydu.Çaprazlama deneylerinde Mendel’in elde ettiği sonuçlar “Mendel Kanunları” adı altında toplandı.

Mendel’in deneyi gereğince, 8 yıl boyunca binlerce bezelye bitkisinin yetiştirilmesi gerekiyordu.Ancak manastırın başpapazı olduğu zaman bu deneyinden vazgeçmek zorunda kaldı.

1884 yılında yaşımını yitiren Mendel’in, şuan deneyleri halen genetiğin temellerini oluşturuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top